Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama aracı ile anapara, yıllık faiz oranı, vade ve kredi başlangıç tarihini ekleyerek, toplam faiz ödemesi, kredinin ne zaman biteceği gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Lütfen Kredi Miktarını

%

Lütfen Yıllık Faiz Oranı Giriniz

Hesaplama Sonuçları
Aylık Ödeme:0.00
Toplam Geri Ödeme:0.00
Toplam Faiz:0.00
Taksit Sayısı:0
Tahmini Bitiş Tarihi:

Kredi Türleri

Bankaların bağlı olduğu ülkelerin merkez bankalarına göre kredi türleri farklılık gösterebilir. En yaygın kredi türleri ise şu şekildedir:

  • İhtiyaç Kredisi
  • Konut Kredisi
  • Araç Kredisi
  • Öğrenci Kredisi
  • Evlilik Kredisi

Kredi hesaplama aracı kullanarak bütün kredi türlerinde kullanılan ortak hesaplama baz alınmıştır. Bu sayede faiz miktarı ve toplam ödenecek miktarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Kredi Nasıl Hesaplanır ?

Kredi faizi ödeme döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanır. Ödenen her kredi faizi ve vergiler aylık taksitten düşürülür ve kredi anaparası yeniden hesaplanır. Kredi hesaplama aracımızda vergiler dahil edilmemiştir. Daha net bir sonuç için bankaların sayfalarını ziyaret ediniz.

Kredi Hesaplama Formülü

Mevduat Faiz Miktarı = Anapara x Faiz Oranı x Vade(gün) / 36500 şekilde hesaplanır.

Aylık Ödeme = Anapara x ( r x (1 + 1 / (1 + 1) )Vade - 1 ) şeklinde aylık geri ödenecek miktarı hesaplayabiliriz.

Kredi Hesaplama Formülü

Sıkça Sorulan Sorular

Yıllık Maliyet Oranı Nedir ?

Yıllık maliyet oranı, bankaların kredi sahiplerinden talep ettiği tüm ücretlerin, kredi faiz oranına dahil edilmesiyle oluşan toplam maliyetin yüzdesel oranıdır.

Krediyi Erken Kapatırsam Faiz Düşer Mi ?

Bankalar en başta çıkardıkları kredi masraflarını ve vergilerini, kredi erken kapatılsa dahi alırlar. Fakat, kredinin hali hazırda ödenmemiş kısmına uygulanacak faiz işleme alınmadığı için, en başta hesaplanan toplam ödenecek miktarda düşüş oluşacaktır.

Efektif Yıllık Faiz Oranı Nedir?

Efektif yıllık faiz oranı, kredinin toplam maliyetinin yüzde yıllık yüzde değeri olarak ifade edilmesidir. Örnek ile anlatacak olursak, Yıllık faizi %5 olan 100 birimlik kredinin ödenmesi gereken miktar 105 birimdir.