Bel Kalça Oranı Hesaplama

Bu hesaplayıcı ile bel-kalça oranınızı (WHR) kolayca hesaplabilirsiniz. Bel veya kalça oranınızı ister cm ister inç olarak girebilirsiniz. Bel kalça oranınız, hangi vücut şekline sahip olduğunuzu gösterir.

cm

Lütfen Bel Ölçünüzü Giriniz

cm

Lütfen Kalça Ölçünüzü Giriniz

Hesaplama Sonuçları
Durum:
Bel Kalça Oranı:0
İdeal Aralık (Kadın): 0.80 veya daha az

Bel Kalça Oranı Nedir?

Bel Kalça oranı vücut sağlığımız hakkında küçük bilgiler veren ideal kilo aralığı, bazal metabolizma hızı gibi belli referans değerleri olan bir orandır. Bel Kalça oranı vücudumuzun hangi bölgesinden kilo aldığımızı görmemizi sağlar. Diğer değerlerle birlikte değerlendirildiğinde ileride oluşabilecek risklere karşı önlem almamızı sağlar.

Bel Ölçüsü Nedir - Nasıl alınır?

Bel ölçüsü bedenimizi bulmak için bel/kalça oranını öğrenmek için yapılan ölçümdür. Belin en ince yerinden mezura yardımıyla alınan ölçüdür. Genellikle göbek deliğinin hemen üstünden alınır. Ölçü alırken vücudu zorlamadan dik bir şekilde durulmalı o şekilde ölçü alınmalıdır.

Kalça Ölçüsü Nedir - Nasıl Alınır?

Kalça ölçüsü bedenimizi bulmak için bel/kalça oranını öğrenmek için yapılan ölçümdür. Kalçanın en geniş çevresinden mezura yardımıyla ölçüm yapılır. Ölçü alınırken yere vücudu zorlamadan dik bir şekilde durulmalıdır.

Bel/Kalça Oranı nasıl hesaplanır?

Bel - Kalça oranı Bel ölçüsünün Kalça ölçüsüne bölünmesiyle bulunur. Yukarıda bahsedildiği gibi bir mezura ile belinizin en ince yerinden ve kalçanızın en geniş yerinden ölçüm yapabilirsiniz. En doğru sonuç için ölçtüğünüz değerleri sayfanın üst kısmında bulunan hesaplama aracına yazıp bel/kalça oranınızı bulabilirsiniz. Sonuç kısmında oranın yanında cinsiyete göre verilen referans aralıklarını ve sizin değerinizin o aralıkta nerede bulunduğunu görebilirsiniz.

Bel Kalça oranının formülü:

Bel Ölçüsü(cm)/Kalça Ölçüsü(cm) ‘dirÖrneğin;Bel Ölçünüz :70 cm Kalça Ölçüsü: 105 cm

Birimlerin birbiriyle aynı olması çok önemlidir. İkisi de cm veya ikisi de inç olmalı. cm - inç dönüştürücüsünden birimler arasında kolayca dönüşüm yapabilirsiniz.

Bel ölçüsü / kalça ölçüsü formülü ile 70 / 105 = 0.6667 sonucuna ulaşırız.

Hesaplama aracında bu değerin yanında kadın ve erkeğe göre referans değer aralıkları görürüz. Bu aralıklar sayesinde sağlığımız ile ilgili bilgi ediniriz.

bel kalça oranı formülü

Kadınlarda ideal Bel/Kalça Oranı?

Kadınlarda 0.80 veya daha az değerler ideal bel/kalça oranıdır. 0.80’den daha yüksek oranlar yüksek sağlık riski taşır.

Erkeklerde İdeal Bel/Kalça Oranı?

Erkeklerde 0.95 veya daha az değerler ideal bel/kalça oranıdır. 0.95’ten daha yüksek değerler yüksek sağlık riski taşır.

Bel/Kalça Oranının Önemi Nedir?

Bel/kalça oranı diğer verilerle beraber değerlendirildiğinde sağlığımızla ilgili ipuçları verebilir. Bilimsel verilerle desteklenen bir orandır. Bu hesaplamadan yola çıkarak kendimiz ve vücudumuzun durumuyla ilgili bilgi sahibi olabiliriz ve risk durumunda doktora başvurabiliriz. Dünya Sağlık Örgütü obezite tanımı yaparken bel/kalça oranına da dikkat etmektedir. Değer Kadınlar da 0,85’in erkekler de 0,90’ın üzerinde ise obezite tanımlaması yapılır. Bel/kalça oranı verilen referans değerlerinin üzerinde olan insanlar, bu değerlerin altında olan insanlara göre tip-2 diyabet, bazı kanser türleri ve kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıklara daha eğilimli olurlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda kalça çevresi kaç cm olmalı?

Kalça ölçüsünü genellikle kadınlarda olması gereken ideal ölçü 100 ile 105 santimetre veya 39.3 in. ile 41.3 arasında değişmektedir.

Bir erkeğin beli kaç cm olmalı?

Dünya sağlık örgütünün (DSÖ) verilerine göre erkeklerde bel ölçüsü en fazla 102 cm veya 40.15 inç olmalıdır.

Bir kadının beli kaç cm olmalı?

Dünya sağlık örgütünün (DSÖ) verilerine göre kadınlarda bel ölçüsü en fazla 88 cm veya 34.64 inç olmalıdır.